Pelėsis ne tik bjauroja jūsų namų interjerą, bet ir žaloja sveikatą. Sužinokite, kaip pašalinti pelėsį nuo bet kokio buitinio paviršiaus!
Deja, mūsų namuose kartais gali pasitaikyti pelėsis. Jis gali pasirodyti bet kurioje buto vietoje. Laimei, yra keletas patikrintų kovos su pelėsiais būdų. Pelėsis auga tik ten, kur yra pakankamai drėgmės. Jei namuose oro drėgmė siekia 60%, turite pripažinti, kad tai ideali terpė pelėsiui. Jis, kaip ir nemažai kitų grybų rūšių, žmogui nėra nei pavojingas, nei kenksmingas, tačiau kai kurios jo rūšys yra nuodingos. Tad reikėtų nenumoti ranka į šį „augintinį“ ir kuo skubiau jį išprašyti iš savo namų.
Taigi, kai kurie pelėsių tipai gali būti pavojingi, tačiau dažniausiai namų ūkiuose aptinkamas pelėsis yra palyginti nekenksmingas. Prisiminkite – pelėsis nekenksmingas žmogui tol, kol neleidžia sporų dauginimuisi. Sporos sukelia nemažai lėtinių kvėpavimo takų ligų, taip pat sukelia alergijas.
Pelėsis dažniausiai aptinkamas šiltose ir drėgnose vietose, pavyzdžiui, rūsiuose ir vonios kambariuose. Jis yra juodas arba rudas bei primena dirvožemį.
Jei kur nors namuose jaučiate aiškų pelėsių kvapą, patikrinkite vietas, kuriose gali būti drėgna bei ten, kur jūsų akis dažniausiai nepatenka.
Kaip pašalinti pelėsį?
Pelėsį padeda pašalinti šie namuose esantys produktai: soda, baltasis actas, vandenilio peroksidas, natrio boratas arba baliklis. Svarbu! Kai kurie produktai, pavyzdžiui, baliklis, yra itin agresyvūs, tad turi būti naudojami atsargiai.
Kaip pašalinti pelėsį nuo audinių?
Daugeliu atvejų ant audinių rastą pelėsį galima lengvai pašalinti. Pirmiausia išneškite pažeistą audinį į lauką, kad išvengtumėte pelėsio sporų plitimo savo namuose. Tada paimkite šepetį ir nuvalykite kuo daugiau pelėsio nuo paviršiaus.
Jei norite audinį išskalbti, naudokite karščiausią leistinos temperatūros vandenį ir į skalbyklę įpilkite dezinfekcinės priemonės. Jeigu dėmės pašalinti nepavyko, pamirkykite audinį baliklyje.
Jei pelėsių kvapą skleidžia namuose esantis kilimas, nedelsdami jį išmeskite. Kruopščiai suvyniokite kilimą ir neleiskite pelėsių sporoms pasklisti po kitus paviršius. Kruopščiai išvalykite plotą, kuriame gulėjo kilimas ir leiskite jam kelias dienas išdžiūti. Išvėdinkite patalpas.
Kaip naikinti pelėsį nuo keramikinės dangos?
Vonioje oras šiltas ir drėgnas, tokios sąlygos yra idealios pelėsio augimui. Norėdami atsikratyti pelėsio, praskieskite paprastą baliklį (santykiu 1:3) vandeniu. Užpurkškite šio skysčio ant pelėsio ir palikite išdžiūti.
Kaip pašalinti pelėsį nuo sienų?
Pelėsis ant namo sienų visada yra pavojingas, todėl pirmiausia, dėvint tinkamas apsaugos priemones reikėtų patikrinti, ar nėra pažeista sienos konstrukcija. Jei yra struktūrinių pažeidimų, metas kreiptis į profesionalus.
Norėdami išvalyti pelėsį nuo kitų paviršių, sumaišykite 1 dalį ploviklio su 10 dalių baliklio ir 20 dalių vandens. Kempine arba šluoste užtepkite tirpalą ant pažeistų vietų ir leiskite jam išdžiūti. Nenuplaukite.
Pelėsis – namų priešas
Pelėsį itin lengva aptikti, bet ne taip lengva jo atsikratyti. Šis procesas reikalauja jėgų, kantrybės ir, žinoma, laiko. Jūsų laikas yra ypač vertingas, nešvaistykite jo valymo darbams, patikėkite savo namų švarą ir saugumą profesionalams, kurie ne tik išvalys namus nuo pelėsio, bet ir užtikrins, kad šis neprašytas svečias daugiau niekada nepasibels į jūsų namų duris.